Zelenszkij ördögi tervvel rukkolt elő: vásárolni akar, és velünk fizettetné ki

2025. július 03. 10:38

Trump nem nyújt új katonai segítséget, ezért Kijev engedélyt kér az Egyesült Államoktól, hogy Európán keresztül vásárolhasson fegyvereket.

2025. július 03. 10:38
null

Kijev új taktikával próbálkozik: arra kéri Washingtont, hogy engedje meg Európának, hogy amerikai fegyvereket vásároljon Ukrajna számára – tudta meg a Politico. 

Erről a megközelítésről akkoriban tárgyaltak, amikor a Trump-kormány úgy döntött, hogy leállítja a Kijevnek már elkülönített katonai segélyek egy részének szállítását, többek között a Patriot légvédelmi rakétavédelmi rendszer és a nagy robbanóerejű tüzérségi lőszerek szállítását. 

A Politico beszámolója szerint az ukránok meglepte az amerikai bejelentés. 

Az új kezdeményezés részeként több európai kormány is fontolgatja, hogy védelmi költségvetéséből amerikai gyártmányú fegyvereket vásárol Ukrajna számára. Az átadásokhoz az amerikai kormány jóváhagyása szükséges, amelynek részleteit jelenleg tárgyalják – mondta az egyik forrás a Politicónak.

Az egyik lehetséges akadályt azok a korlátozások jelentik, amelyeket az Egyesült Államok általában az amerikai fegyvereket használó szövetségeseire vonatkozóan alkalmaz. 

A Biden-kormány idején brit Storm Shadow rakéták szállítását Kijevbe felfüggesztették, mert azok amerikai alkatrészeket tartalmaztak. A tárgyalások egy része ezekkel az engedélyekkel fog foglalkozni – mondta az ukrán tisztviselő.

2022-ben az Egyesült Államok 18 darab nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszer értékesítését finanszírozta Kijevnek, de a Lockheed Martin gyártmányú fegyverek még nem érkeztek meg. Még nem világos, hogy az Egyesült Államok teljesíti-e ezeket a kéréseket.

A Trump-kormány úgy tűnt, hogy egyre inkább támogatja az ötletet, hogy több védelmi fegyvert küldjön Kijevbe, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten a hollandiai NATO-csúcstalálkozó alkalmával találkozott Donald Trump elnökkel. Az egyik, a találkozóról közvetlenül tájékoztatott személy „nagyon pozitívnak” minősítette a találkozót, és megjegyezte, hogy Trump „együttérzőnek” és „megértőnek” tűnt.

Roger Wicker, a szenátus fegyveres erők bizottságának elnöke azt mondta, hogy hallotta, Zelenszkij módosította kérését: a katonai segély helyett fegyvervásárlást kért. 

Úgy tudom, hogy Zelenszkij elnök most már nem annyira pénzügyi segítséget kér az Egyesült Államoktól, hanem inkább azt, hogy európai pénzből fegyvereket és lőszert vásárolhasson tőlünk” 

– mondta.

Washingtonban megakadtak az újabb finanszírozási körre irányuló kísérletek Ukrajna támogatására. A törvényhozók legutóbb több mint egy éve szavaztak meg egy Ukrajnának szánt segélycsomagot. 

Az Egyesült Királyság, Kanada és az európai országok együttesen közel 23,5 milliárd dollárra emelték Ukrajnának nyújtott támogatásukat 2025 első három hónapjában, és az év hátralévő részében további 40,6 milliárd dollár katonai segítséget nyújtanak – jelentette be a múlt héten Mark Rutte NATO-főtitkár.

Az európai országok azonban korlátozottan képesek Kijevnek kulcsfontosságú fegyvereket, különösen légvédelmi eszközöket biztosítani, amelyeket csak az Egyesült Államok gyárt.

Nyitókép: XOSE BOUZAS / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
eszesfejsze
2025. július 03. 17:30
hunyady: Pl.: Egy új nagy belső piac lenne elérhető, új mezőgazdasági, ipari és nyersanyag kapacitásokkal bővül Európa, nőne a közös versenyképességünk, önellátóbbak lennénk. Jelentős katonai erő és tapasztalat is csatlakozik velük. Munkaerőt is adnak a közösbe, olyan munkaerőt ami kulturálisan és vallásilag összeférhetőbb az európai értékekkel mint a közel-keleti, afrikai, vagy dél-ázsiai munkarő. Lehetőség lenne az ottani magyaroknak előrelépni éetminőségben és kisebbségi politikában. A kelet-európai gondolkodásmód és sajátos kihívások nagyobb súlyt kapnának a döntéshozatalnál, sok tekintetben hasonlóan realista a közép-keleti tömb, mint a kissé idealisztikusabb nyugati. Sok belső reformot és hatékonyságnövelést pedig kikényszerítene egy nagyobb EU. Ezekre pedig mind égető szükségünk is van USA és Kína mellett egy harmadik jelentős gazdasági és geopolitikai erő lehessünk. Nyilván lesznek kihívások, de ez az egész egy lassú és fokozatos dolog. Másfél éve Orbánék is támogatták
hunyadyt
2025. július 03. 17:01
eszesfejszeCsigorin 2025. július 03. 16:54 Az ukrajnai magyarok elsöprő többségben csatlakozáspártiak. És persze nekünk is elemi érdekünk a csatlakozásuk. Huh, hát ez a csávó nem semmi. Megdolgozik a bértrolli pénzéért. Ehhez röhögés nélkül nem is tudok mit hozzáfűzni. "Az ukrajnai magyarok túlnyomó többségben csatlakozáspártiak" Ő megmérte. Az új Hanh Endre. "Nekünk is elemi érdekünk a csatlakozásuk" Például miben? Most tényleg, minden szektás ennyire debil?
eszesfejsze
2025. július 03. 16:55 Szerkesztve
Egyrészt minden ország kérhet és kaphat segítséget, ha megtámadják, ezt abszolút elismeri a nemzetközi jog. Másrészt nekünk elemi érdekünk, hogy Oroszország ne tudja eladni az elmúlt évek véres őrületét valamiféle győzelemként. Putyin komplett kelet európára befolyási övezetként, szolgaállamként tekint. magyarnarancs.hu/publicisztika/igy-probalta-zsarolni-putyin-a-nyugatot-ukrajna-megtamadasa-elott-246715 Továbbá nagyon tudatosan Európa meggyengítésén és szétesésén munkálkodik. youtube.com/watch?v=ILxGCoxsnZ8&list=PLwZtTJKHNDYhHUbHdiTQdliQGPtd5P3fr&index=2 Ha pedig Ukrajna előbb EU, vagy NATO tag lett volna a háború nem történik meg.
eszesfejsze
2025. július 03. 16:47
Az ukrajnai magyarok nagyon szeretnék, ha mihamarabb csatlakoznának az EU-hoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!